Szacuje się, że ponad 26% Polaków jest obecnie na diecie. Jej głównym celem jest przede wszystkim zmniejszenie udziału tkanki tłuszczowej – tj. zredukowanie kilogramów. Popularność różnorodnych diet przyczyniła się do powstania wielu mitów na temat racjonalnego odchudzania. Zebraliśmy te najczęściej powtarzane, aby nieco się im przyjrzeć i obalić (lub potwierdzić) je – i to raz na zawsze!
Redukcja polega na obcięciu kalorii
Fakt. Redukcja ro proces zmniejszania tkanki tłuszczowej w organizmie. Często więc używa się tego określenia zamiennie na proces odchudzania.
Co kluczowe – redukcja polega na dostarczaniu mniejszej ilości kalorii, niż wskazuje indywidualnie obliczone CPM (tj. dobowe wydatki energetyczne człowieka związane z jego codziennym funkcjonowaniem). Oznacza to, że dieta nadal musi dostarczać ważnych makroelementów. Redukcja nie bazuje więc na eliminacji konkretnej grupy produktów, a jedynie dostarcza mniejszej ilości kalorii (np. poprzez zmniejszone porcje).
Dieta odchudzająca jest nudna i niesmaczna
Mit. Dieta odchudzająca może być nie tylko urozmaicona, ale i pełna intensywnych smaków. W jej planie pojawić się więc może zarówno słodkie tiramisu, makaron z pomidorami, zupa tajska, meksykańskie tacco, jak i sushi czy burger. Większa ilość warzyw czy mniejsza podaż kalorii nie musi pociągnąć za sobą mało wyrazistych i powtarzalnych dań. Obecnie na rynku spotkać możesz szeroki wybór produktów z obniżoną kaloryką. Żywność dietetyczna najczęściej bazuje na np. ograniczonej ilości cukru, stosowaniu słodzików, wykorzystywania składników z upraw ekologicznych. Ich smak i formuła nie odstaje od innych, „standardowych” produktów.
Przykładowe, aromatyczne dania fit, to np.:
- Chipsy warzywne z czosnkową oliwą,
- Hummus z suszonymi pomidorami,
- Warzywa w sosie rybnym z WOKa,
- Kurczak w indyjskim butter masala,
- Makaron razowy z pomidorami koktajlowymi i bazylią,
- Tacco z mięsem mielony, fasolą i guacamole z awokado.
Dieta redukcyjna powinna być systematyczna
Fakt. Nasz organizm jest prężnie działającą maszyną, która uwielbia nawyki i automatyzmy. Im regularniejszy tryb życia prowadzisz, tym sprawniej działa. Każde odstępstwo od normy powodować może duży stres, a to w oczywisty sposób odbija się na zdrowiu i metabolizmie.
Przyjmuje się więc, że codzienne menu powinno być regularne – tj. przygotowywane i jedzone o stałych porach. Dopuszczane odstępstwa to +/- 30 minut.
Tak oto śniadanie powinniśmy jeść w ciągu godziny od pobudki. Obiad najlepiej jeść do godziny 15, a kolację – na 2 godziny przed snem. Dokładne godziny powinieneś dostosować do swojego trybu życia i własnych preferencji – pamiętaj, aby nie układać swojego życia pod dietę.
Odchudzanie wymaga wyrzeczeń
Fakt i mit jednocześnie. Dieta odchudzająca polega na obniżeniu ilości zjadanych kalorii. Dla niektórych więc przygotowywanie mniejszych porcji czy rezygnowanie z wysokokalorycznych dań może być pewnego rodzaju poświęceniem i wyrzeczeniem. Warto jednak podkreślić, że jest to tyko jedna z możliwych interpretacji – w końcu redukcja nadal może być smaczna i może dostarczać cudownych doznań smakowych. Jeśli więc znajdziesz zdrowsze i równie smaczne alternatywy dla swoich ulubionych dań (np. od AllNutrition), albo wprowadzisz tzw. cheat meal – wtedy dieta nie będzie bazować na wyrzeczeniach. Jak zawsze więc kluczem do sukcesu jest słuchanie swojego ciała i budowanie zdrowej relacji z jedzeniem.