Istnieje wiele powodów, dla których dieta skupiająca się na pełnowartościowej żywności może zoptymalizować nasze zdrowie. Po pierwsze, wyeliminowanie przetworzonej żywności, cukrów, sztucznych składników i żywności alergizującej, takiej jak gluten i nabiał, może zmniejszyć stan zapalny i wszystkie związane z nim zagrożenia dla zdrowia. Po drugie, dieta pełnowartościowa, która eliminuje alergenne pokarmy, lepiej reguluje odpowiedź immunologiczną i zmniejsza ryzyko chorób autoimmunologicznych. Dodatkowo ten rodzaj diety pomaga w uzyskaniu i utrzymaniu prawidłowej wagi. Ale możesz nie zdawać sobie sprawy, że ukierunkowana dieta pełnowartościowa pomaga również zrównoważyć poziom pH twojego ciała.
Co to jest równowaga kwasowo-zasadowa organizmu?
Poziom pH jest to miara kwasowości lub zasadowości w skali od 0 do 14, gdzie 0 oznacza skrajnie kwaśny, 14 skrajnie zasadowy, a 7 neutralny. Kiedy roztwór jest obojętny, oznacza to, że istnieje pełna równowaga między kwasem a zasadą. Organizm ludzki stara się zachować wąski zakres wokół obojętnego w skali pH – od 6,8 (lekko kwaśny) do 7,4 (lekko zasadowy). Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że pH krwi musi być utrzymywane między 7,36 a 7,4. Dzieje się tak, ponieważ krew musi być lekko zasadowa, aby odżywiać tkanki, organy i układy narządów. Pokarmy, które jesz, płyny, które pijesz, środowisko życia, sposób oddychania i rutyna ćwiczeń, lub ich brak, mogą zwiększać kwasowość organizmu i negatywnie wpływać na pH krwi. Dzieje się tak, ponieważ organizm przechowuje nadmiar kwasu w tkankach, co powoduje bardziej kwaśne pH ciała. Aby przywrócić równowagę organizmu, krew musi pobierać z organizmu zasoby zasadowe, takie jak woda, wapń, magnez i potas.
Jakie są przyczyny zakwaszenia organizmu i czy można temu zapobiec?
Istnieje kilka wyborów dotyczących stylu życia i odżywiania, które mogą zwiększać kwasowość organizmu. Jeśli twoje ciało stale wydziela hormony stresu, nie tylko powoduje to stan zapalny w organizmie, ale także zwiększa kwasowość. Przewlekły stres prowadzi również do szybkiego i płytkiego oddychania, a nawet wstrzymywania oddechu. Tlen alkalizuje twoją krew, więc zmniejszony pobór tlenu z tego typu wzorca oddychania może zwiększyć kwasowość w organizmie. Pestycydy, toksyny i inne chemikalia w konwencjonalnych produktach i mięsie, metale ciężkie, zanieczyszczenia przemysłowe, hormony i inne chemikalia znajdujące się w żywności, tworzywach sztucznych, środkach czystości i produktach kosmetycznych zwiększają kwasowość organizmu. Również infekcje tworzą bardziej kwaśne środowisko w naszym ciele, co z kolei sprawia, że jesteś bardziej podatny na wirusy i bakterie. Dodatkowo kwaśna dieta zawierająca cukier, rafinowane mąki, dodatki do żywności, sól, tłuszcze trans, potrawy smażone, mięso, nabiał, alkohol i kofeinę utrudnia organizmowi przywrócenie równowagi pH.
Jaka dieta i produkty spożywcze mogą powodować zakwaszenie organizmu?
Każdy z nas powinien starać się zmniejszyć kwasowość w organizmie, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób i zoptymalizować zdrowie oraz jakość życia. Przede wszystkim zmniejsz spożycie lub wyeliminuj z diety szkodliwe kwaśne pokarmy. Cukier nie tylko zakwasza organizm, ale nadmierne spożycie cukru stwarza idealne środowisko dla przerostu drożdży, grzybów i bakterii chorobotwórczych, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Biała mąka, wszystkie wypieki wypiekane z mąki rafinowanej oraz biały ryż są kwasotwórcze w organizmie. Sztuczne aromaty, barwniki, słodziki, dodatki do żywności i konserwanty są nie tylko kwasotwórcze w organizmie, ale wiele z nich ma również działanie neurotoksyczne. Nawet przeciętna sól kuchenna tworzy kwas. Jednak dobrą wiadomością jest to, że sól morska i himalajska alkalizuje organizm. Dzieje się tak, ponieważ zawierają alkalizującą formę sodu, a także inne minerały, takie jak potas i wapń, które pomagają zwalczać kwasowość w organizmie.
Niezdrowe tłuszcze trans i zjełczałe tłuszcze ze smażonych potraw tworzą kwas w organizmie. Pakowane produkty spożywcze i przetworzone fast foody zawierają większość, jeśli nie wszystkie powyższe składniki – cukier, rafinowaną mąkę, dodatki do żywności, sól i niezdrowe tłuszcze. Prawie wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego są silnie zakwaszające, w tym wołowina, cielęcina, wieprzowina, bekon, mielonka, jaja, mleko, ser, podroby, drób, ryby hodowlane i skorupiaki. Ograniczenie spożycia tych pokarmów i przejście na ekologiczne, karmione trawą opcje z wolnego wybiegu ułatwi zrównoważenie pH w organizmie.
Alkohol również silnie zakwasza organizm. Oprócz wysokiej zawartości cukru, etanol zawarty w alkoholu przekształca się w aldehyd octowy, toksyczny produkt uboczny, który występuje również w spalinach samochodowych, dymie tytoniowym i procesach przemysłowych. Nadmierne spożycie kofeiny może zwiększyć kwasowość w organizmie, jednak z pewnością nie zaszkodzi nam filiżanka czy dwie dziennie. Owoce w puszkach, syropy owocowe, soki owocowe, dżemy, galaretki, grzyby, białe ziemniaki i solone orzechy zwiększają kwasowość organizmu.
Co jeść aby uniknąć zakwaszenia organizmu?
Dieta w pełni alkaliczna również nie jest zdrowa. Znowu chodzi o równowagę pH, dlatego wybieraj zdrowsze opcje kwaśnych pokarmów i utrzymuj je na niskim poziomie w swojej diecie. Wybieraj zatem zdrowsze alternatywy, które nie zakwaszają organizmu, pełne zboża, surowe owoce, warzywa i orzechy, ekologiczne, karmione trawą, wolnowybiegowe i dziko poławiane na mięso, zwierzęta, drób i ryby. Chociaż owoce mogą zakwaszać organizm, są jednak pełne błonnika, witamin, przeciwutleniaczy i składników odżywczych, więc nadal powinny być częścią diety pełnowartościowej. Po prostu ogranicz spożycie do świeżych, ekologicznych owoców i jedz więcej warzyw niż owoców. Owies, brązowy ryż, dziki ryż, amarantus i proso są kwaśne, ale są mniej szkodliwe niż mąki pszenne i rafinowane. Z tłuszczy najlepiej jest wybrać oleje tłoczone na zimno lub z pierwszego tłoczenia. Miód i syrop klonowy spożywane w niewielkich ilościach jako alternatywa cukru mogą być częścią diety alkalizującej.